vesti24.mk
ВЕСТИ

Алармантно: Скопје е жариште на коронавирус, проверете колку заразени има во секој македонски град

ECA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617  тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, Охрид-10, Кавадарци-7, Гостивар-12,Гевгелија-13, Струмица-34, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Кочани-18, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-7, Виница-2, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-17, Ресен-7, Неготино-3.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 9654, активни 2515

•Куманово 1957, активни 214

•Дебар 307, активни 48

•Штип 1433, активни 156

•Прилеп 897, активни 209

•Тетово 1692, активни 271

•Струга 747, активни 80

•Велес 425, активни 94

•Битола 452, активни 142

•Охрид 506, активни 72

•Кавадарци 304, активни 72

•Гостивар 1023, активни 94

•Гевгелија 252, активни 128 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 35 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 569, активни 357

•Крива Паланка 175, активни 60

•Радовиш 164, активни 72

•Крушево 20, активни 0

•Кочани 556, активни 202

•Пробиштип 138, активни 23

•Демир Хисар 66, активни 5

•Македонски Брод 96, активни 2

•Пехчево 52, активни 8

•Берово 159, активни 36

•Валандово 79, активни 48

•Виница 147, активни 46

•Делчево 206, активни 110 (39 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 29, активни 5

•Свети Николе 420, активни 56

•Кичево 404, активни 71

•Ресен 191, активни 28

•Неготино 81, активни 27 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

извор:курир.мк

Loading...

Related posts