vesti24.mk
ЗАБАВА

БРЗО И ЗДРАВО: Рецепт за протеинско какао смути

ECA

Бананите се одличен начин за зајакнување на имунитетниот систем и заштита на организмот од болести затоа што содржат многу витамин Ц. Овој важен витамин е потребен и за производство на колаген во кожата и делува како антиоксиданс кој помага во борбата против оштетувањето на слободните радикали низ целото тело.

Состојки:

1 замрзната зрела банана
1 лажица сурово какао во прав
2 урми, без семка
½ лажички цимет
1 чаша бадемово млеко
1 лажица прашок од протеини од коноп
1 лажица путер од бадем

Постапка за подготовка:

Измешајте ги сите состојки во вашиот блендер за храна или Нутри Булет.

Истурете во чаша и уживајте.

Совет: Чувајте презреани излупени банани во замрзнувач за употреба во смути. Тие ги прават дополнителни кремасти.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts