vesti24.mk
ЗАБАВА

Вазелинот прави чуда за коса, кожа и нокти: Во комбинација со еден витамин, ќе даде врвни резултати

ECA

Испукана и сува кожа, коса што се крши, нокти кои се згуснале и прераснале во месо … Повеќето жени се соочиле со некои од овие проблеми барем еднаш во животот, особено во староста кога телото престанува да произведува доволно колаген што е клучно за убавината на кожата и ноктите.

Решението за секој од овие проблеми е употреба на вазелин, заборавен производ за нега кој ја изгуби битката под налетот на рекламни кампањи за скапи подготовки.

Во комбинација со витамин Е, кој можете да го купите во која било аптека, за кратко време вазелинот ќе го отстрани проблемот со сува кожа и испукана коса, додека вродените задебелени нокти ќе омекнат така што секој искусен педикулист ќе може да ги извлече и поправи црвенило на палците.

Состојки:
200 грама обичен вазелин од аптека
2 капсули витамин Е

Истурете ја содржината на капсули со витамин Е во сад со вазелин, и измешајте сè добро со лажица. Вазелин ќе добие малку пофлуидна текстура, но тоа не треба да ве плаши – ќе биде попрактично да се користи.

Ако вашиот проблем е распукана и сува кожа …
По туширањето, нанесете тенок слој вазелин со витамин Е на кожата, почекајте кожата да ја апсорбира, а потоа облечете пижами. Правете го ова секоја вечер најмалку седум дена по ред – ќе бидете воодушевени од резултатите.

Ако вашиот проблем е испукани потпетици …
Туширајте се, а потоа масирајте поголема количина вазелин со витамин Е на влажни нозе.Веднаш после тоа, облечете памучни чорапи и презаспијте. Во текот на ноќта, кожата ќе го апсорбира вазелин, така што нема да има масна трага на чорапите.
Следната вечер, лесно тријте ги наслагите со камен од пета, а потоа повторно ставете вазелин со витамин Е и облечете памучни чорапи. Правете го овој третман најмалку 10 ноќи по ред – кожата на нозете ќе биде мека и нежна, а наслагите на петиците постепено ќе се намалуваат.

Ако имате проблеми со вродените нокти …
Ноктите кои прераснуваат во месо, најчесто на палците, можат да предизвикаат голема болка при одење, особено ако носите чевли што не се направени од природни материјали. Постарите луѓе се особено склони кон овој проблем, но не се поштедени ниту помладите, особено ако имаат некоја од автоимуните болести – дијабетес или псоријаза.
Ласерската операција на вродените нокти не дава трајни резултати за секого, па дури и редовниот педикир нема секогаш да вроди со плод ако ноктите се премногу дебели и ако се премногу длабоки во месото.
За да ги омекнете вашите нокти и да ги охрабрувате да растат правилно, масирајте со вазелин со витамин Е секоја вечер по туширање, а потоа замотајте со самолеплива проѕирна фолија околу прстите, облечете памучни чорапи и спијте низ неа.

Бидете упорни – овој метод ќе даде резултати по најмалку три недели дневна употреба на вазелин и фолија. Да не се помешаме – вазелин нема да влијае на истенчување на ноктите, но ќе ги омекне така што искусен педикулист ќе може да ги извлече со специјални додатоци и да ги насочи да растат исправно.

Ако вашиот проблем е сува и испукана коса …
По секое миење на косата, нанесете малку вазелин со витамин Е. до краевите, тоа ќе ја храни косата и ќе спречи сушење на косата.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts