vesti24.mk
ЗАБАВА

Вакви патики досега не сте виделе: Гигантската компанија лансираше обувки базирани на влакна од банана (ФОТО)

ECA

Познатиот гигант од светот на модата, H&M, деновиве претставува иновативни обувки – патики од влакна од банана, или патики од„растителни“ потекло, како што се нарекуваат.

Тоа е исто така т.н. „одржлива“ обувка, како дел од политиката што шведската компанија ја промовира во последно време. H&M беше обвинет за „учество“ во експлоатација на работници за памук во кинескиот регион Синџијанг во последните неколку дена.

За да ја пласираат оваа колекција на унисекс, компанијата се здружи со брендот Good News. Содржи седум модели патики, инспирирани од „живите седумдесетти“. Секоја ставка на нив може да се пофали со своите одржливи елементи, како што се рециклирани гумени ѓонови и рециклиран памук.

Покрај тоа, новата палета вклучува веганска кожа направена од отпад од вино и Бананатекс – првата издржлива, водоотпорна ткаенина во светот направена исклучиво од влакната на ова егзотично овошје.

Дејвид Содерлунд, дизајнер во шведска модна компанија, во изјава за Интернет рече: “Работата со Good news ни даде позитивност и енергија. Нивната креативност и поривот кон промени го инспирираше нашиот тим. Ние ги здруживме силите за да станеме подобри заедно.

Колекцијата е, всушност, „светол и жив контраст со сивиот и несигурен свет“. Идејата е малку да го „омекнеме“ ова тешко секојдневие со бои и иновативни материјали. Исто така, коосновачот на споменатата марка, Ниа Џонс, е на мислење дека во работата треба да се користат „што е можно поодржливи материјали“.

Инаку, „Good news“ е бренд обувки од Велика Британија, основана во 2016 година во Лондон. Тие имаат мисија да ја направат планетата подобра, со минимална или никаква употреба на јаглерод, хемиски или воден отпечаток во нивниот бизнис.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts