vesti24.mk
ЗАБАВА

Ветеринар откри што прават домашните миленици пред да умрат

ECA

Постои мисла, слика што секој сопственик на миленичиња постојано одбива да ја замисли – збогување од саканиот придружник. Знаеме дека тој момент е неизбежен, но сепак се однесуваме како да можеме да го заборавиме.

Еси Дитрих од Илиноис го праша својот ветеринар кој е најтешкиот дел од неговата работа и одговорот беше целосно скршен. Таа го постави своето прашање и одговорот на Твитер и многу луѓе реагираа, поточно нејзиниот твит стана вирален со 140.000 лајкови и 42.000 ретвитови.

– Имам само едно домашно милениче. Неговото име е Рик, црно-бела мачка и има околу две и пол години. Иако тежеше само 2,2 килограми, тој беше голем како личност и надополнуваше за сè друго.

– Го однесов на ветеринар бидејќи тој за малку ќе умреше пред година и пол од опструкција на уринарниот тракт. Мојот ветеринар мораше итно да го оперира, а успешната операција донесе висок ризик од доживотна инфекција. Операцијата помина одлично, но оттогаш тој добиваше една до две инфекции месечно (ветеринарот рече дека не боли). Затоа редовно одиме на лекар и ги лекуваме оние краткорочни хронични инфекции. Би сакал да кажам дека иако миленичињата понекогаш поминуваат краток временски период во нашите животи, ние сме голем дел од нивниот живот. Тие се со нас во добро и зло, секогаш се возбудени кога ќе не видат кога ќе се вратиме дома. Ве молам, земете го предвид тоа кога ќе дојде време да го заспиете вашето домашно милениче, напиша Џеси.

Што и рече ветеринарот?
Таа го праша кој е најлошиот дел од работата и и рече дека кога треба да го заспие животното, околу 90 проценти од сопствениците не сакаат да бидат во собата додека се прави инјекцијата, па животните најмногу трошат последните моменти во паника барајќи сопственици. Тоа навистина ги крши и најтешките срца.

– Кога имате милениче, неизбежно е тој да умре пред вас. Затоа, кога ќе дојде време да го одведете безболно да умре, сакам да знаете нешто. Цел живот сте биле центар на неговиот свет. Можеби само пополнил еден ваш дел, но вие сте неговото единствено семејство. Тоа е страшна одлука во кое било време, нема аргумент за тоа. Но, ве молам, ве молам – не оставајте ги. Не дозволувајте преминот од живот во смрт да биде во просторија полна со странци, на место што не го сакаат.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts