vesti24.mk
ЗАБАВА

Ви требаат само 5 состојки и малку време: Направете го овој превкусен колач

ECA

Едноставен колач кога ви се јаде нешто слатко, а немате многу време за подготовка на десерт.

Потребни состојки:

Две и пол шолји брашно

1 лажичка прашок за печиво

Половина лажичка сода бикарбона

375 мл кондензирано млеко

80 г црно чоколадо

Начин на подготовка:

Во сад измешајте брашно со прашок за печиво и сода бикарбона, промешајте па додајте кондензирано мелко. Откако ќе измешате убаво за да се соедини смесата, додајте исечкано чоколадо и промешајте.

Подготвената смеса прелијте ја во плех и печете на 220 степени или додека да добие златно-кафеава боја.

Исечете го колачот откако ќе се излади и уживајте.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts