vesti24.mk
ВЕСТИ

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија надмина 50.000

ECA

Со денешниот рекорд од 1406 заразени од Ковид-19, во Македонија бројката на заразени од почетокот на пандемијата надмина 50 илјади.

Поточно, од почетокот на епидемијата се регистрирани 50.015 случаи со Ковид-19, а оздравени се вкупно 29.583. Починати лица вкупно досега се 1397 лица. Активни случаи во моментов има 19.035.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 21984, активни 9059
Куманово 3231, активни 925
Дебар 420, активни 89
Штип 2250, активни 493
Прилеп 2325, активни 959
Тетово 3295, активни 1024
Струга 1146, активни 318
Велес 1551, активни 769
Битола 1489, активни 738
Охрид 1255, активни 536
Кавадарци 950, активни 414
Гостивар 1894, активни 638
Гевгелија 594, активни 215 (34 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 108 на Богданци и 12 се странски државјани)
Струмица 1420, активни 580
Крива Паланка 355, активни 112
Радовиш 359, активни 121
Крушево 82, активни 49
Кочани 1068, активни 313
Пробиштип 300, активни 79
Демир Хисар 154, активни 63
Македонски Брод 133, активни 27
Пехчево 88, активни 26
Берово 287, активни 68
Валандово 151, активни 44
Виница 311, активни 149
Делчево 363, активни 161 (91 лицае од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 130, активни 72
Свети Николе 686, активни 200
Кичево 991, активни 410
Ресен 365, активни 137
Неготино 388, активни 247 (36 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

извор:курир.мк

Loading...

Related posts