vesti24.mk
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

ВО ОВАА ДРЖАВА ВЕЌЕ НЕ ПОСТОИ ТИК-ТОК: Корисниците не можат да поверуваат на причината за оваа одлука

ECA

Глобално популарната мобилна апликација за објавување на кратки видео снимки Тик ток повеќе не е достапна за корисниците во Хонг Конг поради новиот кинески Закон за национална безбедност.

По усвојувањето на рестриктивниот закон, компанијата „Бајтденс“ од Пекинг минатата недела најави дека ќе биде укината апликацијата Тик ток во Хонг Конг.

Американските власти изминатите денови најавија дека планираат да ја забранат апликацијата бидејќи корисниците преку неа можат да проследуваат податоци за корисниците до кинеските власти.

„Бајтденс“ вчера соопшти дека никакви податоци за корисниците не проследуваат до властите и оти тоа не би го направиле дури и кога би било побарано од нив.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts