vesti24.mk
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Денеска пролетни температури во Македонија – од утре подгответе се за промена на времето

ECA

Денес ќе преовладува сончево време. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 1 до 7, а максималната ќе достигне од 11 до 18 степени.

Во Скопје рано претпладне со значителна облачност, која веќе до пладне ќе се намали и попладне ќе биде сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне 15 степени.

Во недела утрото ќе биде постудено, а преку денот ќе преовладува сончево време. Од понеделник облачноста ќе се зголеми и ќе има повремени локални врнежи од дожд.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts