vesti24.mk
ЗАБАВА

Доколку лубеницата ја чувате во фрижидер, не сте ни свесни каква грешка правите: Еве каде треба да стои

ECA

Експертите од американското Министерство за земјоделие тврдат дека лубеницата не би требало да ја чуваме во фрижидер, туку на собна температура се со цел истата да ги задржи сите хранливи состојки.

Имено, кога лубеницата е ладна со забавено темпо ги губи повеќето витамини и хранливи состојки.

Научниците 14 дена го тестирале однесувањето на лубеницата на 5,12 и 21 степен, а
резултатите покажале дека оние што се чуваат на 21 степен имаат 40% повеќе ликопен и 50 до 139% повеќе бета-каротин.

Инаку, ваквата теорија одамна е позната и за други намирници.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts