vesti24.mk
ЗАБАВА

ДОКТОРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие шест утрински навики ви го скратуваат животот – ослободете се од нив пред да биде доцна!

ECA

Постојат две групи на луѓе: оние за кои појадокот е најважниот дел од денот и оние кои редовно го избегнуваат.

Но, овој прв оброк во текот на денот (и што ќе одлучите да јадете за време на него) всушност може да има големо влијание врз целокупното здравје. Покрај тоа, се чини дека лошите утрински навики дури можат да ви го скратат животот со зголемување на ризикот од хронични болести.

– Прескокнувањето појадок може да влијае на метаболизмот

Сланината може да го зголеми ризикот од рак на дебелото црево

Ако пиете сок за време на појадок, тоа може да го зголеми ризикот од дијабетес тип 2

Пиењето сок од грејпфрут може да влијае на ефикасноста на вашите лекови

Премногу пиење кафе може да влијае на регулирање на шеќерот во крвта

Ако го прескокнете појадокот, тоа може да влијае на здравјето на вашето срце

извор:курир.мк

Loading...

Related posts