vesti24.mk
ЗАБАВА

Еве колку кафиња мажите треба да пијат секој ден, ако сакаат да ја зголемат плодноста

ECA

Кафето може многу да влијае на плодноста. Мажите кои секој ден пијат две шолји кафе или чај имаат двојно поголема шанса да ја оплодат партерката. Експертите велат дека причина за тоа е што кофеинот влијае на две важни хемикалии: АТП и ГТП.

-Кофеинот спречува тие да се растураат и и  дава повеќе енергија на спермата, така што сперматозоидите побрзо и подолго ќе пливаат, вели професорката Шена Луис од кралскиот универзитет во Белфаст.

Една студија на Јунис Кенеди Шривер, национален институт за детско здравје, покажа дека жените кои често пијат алкохол  имаат 26 проценти помалку шанси да забременат.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts