vesti24.mk
ВЕСТИ

Екс министерот во Владата на Заев: Врвот на СДСМ не сака да спроведе суштински реформи

ECA

-Јас во СДСМ сретнав многу добри луѓе, многу квалитетни луѓе. Сретнав луѓе кои се со огромни квалитети, луѓе кои сакаат промени, но тие луѓе ги нема во врвот на партијата, истакна поранешниот заменик министер за образование, Петар Атанасов во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ говорејќи за актуелната состојба во партијата.

Тој истакна дека 5 години од својот живот потрошил борејќи се работејќи на програма за македонското образование чија крајна цел ќе е реформа на образовниот систем, но очигледно залудно како што вели тој, бидејќи врвот на СДСМ не сакал да спроведе суштински реформи.

Атанасов потенцираше дека на последниот состанок со Заев тој му посочил дека доколку не се спроведат реформи во образованието тој ќе си замине.

-Или дајте да правиме реформи, да го направиме тоа што сме го нарцтале или јас ќе си одам, вели Атанасов.

Тој вели дека козметички промени може да има, но тие не носат никаков резултат.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts