vesti24.mk
ВЕСТИ

Захариева бара бугарски културен центар во Македонија

ECA

– Не можеме да се мешаме во воведувањето на српскиот јазик и нивниот културен центар, но исто така сакаме да имаме бугарски културен центар, изјави шефицата на бугарската дипломатија, Захариева откатко Заев најави српски културен центар,

Таа истакна дека бугарските компании во Скопје се соочуваат со административни бариери.

Захариева тврди дека во македонските учебници треба да се напишат и Италијанците и Албанците како фашисти бидејќи и тие биле сојузници на Германија во тој историски период, а за бугарите остро тврди дека не се никакви фашисти.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts