vesti24.mk
ЗАБАВА

Зошто Меси испрати потпишани дресови до производителот на оваа вакцина?

ECA

Љубителите на фудбалот ширум светот се среќни кога гледаат како Лионел Меси постигнува голови во дресот на Барселона и репрезентацијата на Аргентина.

Кон средината на април, Меси одигра одлично и надвор од теренот. Имено, тој испрати три свои потпишани дресови до кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“.

Причината? Собирање пари за купување 50.000 дози вакцина за „Конмебол“, фудбалската федерација на Јужна Америка. Имено, „Конмебол“ сака да ги вакцинира сите професионални играчи во пресрет на Копа Америка, што е закажано за ова лето.

Но, топката на Меси сè уште не е во мрежата. Неколку држави од Јужна Америка, вклучително и Аргентина на Меси, сè уште не ја потврдиле употребата на вакцината „Синовак“.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts