vesti24.mk
ЖИВОТ

Изум за скеоја жена: Подгответе дома шампон за коса и решете ги сите проблеми

ECA

Со цел да не ги фрлите парите во ветер барајжи го совршениот шампон за вашата коса, сега може да го направите дома.
Нејговата тајна состојка нема да ја остави вашата коса мрсна или заплеткана.
Се што треба да имате за да го подоготвите шампонот во домшани услови е следново:

Кокосово млеко – една четвртина чаша

Течен сапун – една четвртина чаша

Етерични масла (на пр. Нане, лаванда, рузмарин и портокал) – 20 капки

Ако косата е сува, можете да додадете половина лажичка маслиново или бадемово масло.

Измешајте ги сите состојки во шише од стар шампон или друг сад. Додадете една четвртина чаша дестилирана вода, затворете го шишето и добро го промешајте – шампонот е подготвен.
За поголем сјај на косата во шампонот можете да додадете јаболков оцет разреден со вода во сооднос 50:50.

Loading…

Loading...

Related posts