vesti24.mk
ЗАБАВА

Колку долго се чува светата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

ECA

За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света вода?

Според народното верување, доколку целата количина на Богојавленска вода не се потроши во текот на таа година, тогаш остатокот, кога ќе земете нова вода, се сипува во бунари, река или цвеќе.

Во секој случај се истура таму каде нема да биде изложена на газење или обесветување.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts