vesti24.mk
ВЕСТИ

Македонски здравствени работници пријавиле благи нуспојави по вакцинацијата

ECA

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека неколку здравствени работници пријави благи нуспојави по вакцинацијата со фајзеровите вакцини, но вакцинацијата засега се одвива непречено

-Пријавени се црвенило и слаби болки на местото каде е аплицирана вакцината, но и вртоглавица кај некои медицински лица. До овој момент вакцинирани се над 760 здравствени работници, а вацинацијата засега се одвива само во Скопје, информираше Филипче.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts