vesti24.mk
ЗАБАВА

Маринада од лимон: Тајна состојка која пилешкото го прави специјалитет

ECA

Одлична и едноставна маринада што ќе му даде феноменален вкус на вашето пилешко.

Маринадата од лимон ќе го направи пилешкото помеко и повкусно. Одлично оди со пржено или печено месо.

Потребни состојки:

2 лажици маслиново масло
1 лимон
1 лажица исушене оригано
1 лажица рузмарин
2 чешниња лук
1 лажичка сол
¼ лажичка мелен бибер
¼ лажичка мелена пиперка

Подготовка:

Во поголем сад ставете исцеден сок од лимон и изрендана кора од лимон, маслиново масло, рендан лук, оригано, сол и бибер.

Пилешкото што го подготвувате во оваа маринада оставете го да отстои најмалку половина час, а потоа подгответе го на посакуваниот начин – со пржење, печење…

извор:курир.мк

Loading...

Related posts