vesti24.mk
ЗАБАВА

Моќта на зелениот чај – кога ќе дознаете дека е многу корисен и за ова, нема да престанете да го пиете!

ECA

Зелениот чај станува сè попопуларен и во светот и во нашата земја. Луѓето сè повеќе го консумираат во големи количини. Од античко време, овој азиски пијалок се користи како лек за разни форми на депресија, сè до главоболки.

Малкумина знаат дека зелениот чај го има истиот ефект како кафето. Малку горчливиот вкус на овој пијалок се должи на кофеинот, кој ќе ви помогне брзо да се разбудите, поради што е многу подобар избор од кафето.

До денес, научниците открија повеќе од 300 состојки на зелен чај, од кои некои имаат многу лековити својства, па затоа често се препорачува при превенција од бројни болести.

Ви ги откриваме сите придобивки на зелениот чај што може да ве натера да започнете да го пиете, а доколку веќе сте го испиле, тогаш да го консумирате во поголеми количини.

Помага при слабеење

Зелениот чај е добар за акните

Го намалува ризикот од рак

Зелен чај како лек против стареење

Зелениот чај го ублажува стресот и помага во спречување на заболувања на забите

извор:курир.мк

Loading...

Related posts