vesti24.mk
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Најпосакуваното „јаболко“ на светот во моментов вреди 2 трилиони долари

ECA

Епл стана првата американска компанија чија вредност стигна до $2 трилиони. Епл беше и првата американска компанија што достигна вредност од 1 трилион американски долари.

Епл ја скрши бариерата нешто пред 11 часот источно време, кога нејзината цена се искачи на 467,77 долари. Сепак, Епл падна под таа граница од 2 трилиони американски долари, како што помина денот, а акциите се затворија на 462,83 долари, што му даваше вредност на пазарот од околу 1,98 трилиони долари.

Епл за прв пат достигна пазарна вредност од еден трилион долари на 2 август 2018 година. Вол Стрит во голема мера очекуваше производителот на iPhone да стане првиот што ќе надмина 2 трилиони долари. На 31 јули, Епл го помина државниот нафтен гигант Саудиски Арамко, и со тоа стана највредната јавно тргувана компанија во светот.

Не требаше многу време за другите технолошки гиганти „Амазон“, „Мајкрософт“ и Гугл“ да одговараат на пазарот со 1 трилион долари.

Компанијата имаше историски силен трет квартал кон крајот на јули, кој изнесуваше 59,7 милијарди долари приходи и двоцифрен раст на своите производи и услуги. Епл рече дека трендовите на работа од дома и силна мрежна продажба го зајакнале целокупното работење.

Иако ознаката е во голема мерка симболична, тоа го истакнува успехот на извршниот директор Тим Кук. Инвеститорите започнаа да ја гледаат работата на Apple помалку како другите производители на хардвер и повеќе како софтверска компанија, што е наведено во растот на заработката на Apple, кој сега е над 33%.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts