vesti24.mk
ЗАБАВА

Некогаш пивара а денес дом од соништата – погледнете ја оваа куќа која нема да ве остави рамнодушни (ФОТО)

ECA

Објект во Лондон, Англија, во кој некогаш се наоѓал погон за производство на пиво, стана „дом од соништата“. Пивницата е изградена на почетокот на 20. век.

Сега, тоа е куќа со пет спални соби, изградена од глаток бетон, црн челик и тула. Идејата е на компанијата „Крис Дајсон“. Зданието е претворено во простор што може да се користи како дом, но и како комерцијален простор на нивоа, со тераса на покривот.

На горниот кат има камена платформа и црни челични скали што водат до покривот. На овој кат се наоѓаат бањата и просторијата што се користат за перење облека. Тука е и кујната со добро осветлување, а има и трпезарија. Под бетонскиот под е поставено подно греење.

На првиот кат има три спални и една работна соба, како и две бањи – едната со када. На вториот кат е главната спална соба со тераса за појадување, релаксирање, читање и слично.

Кровната тераса е дизајнирана од Адолфо Харисон. Просторот е украсен со растенија, така да се чувствувате како да сте во прашума. И тука има бања, кујна и – скара за летна забава.

Куќата чини 7,25 милиони фунти. (МИА)

извор:курир.мк

Loading...

Related posts