vesti24.mk
ЗАБАВА

Никој не може да одбие, направете вкусна чоко плазма торта

ECA

Домашните ќе бидат воодушевени, а вие нема да поминете многу време во кујната.

Потребни состојки:
120 гр. чоколаден пудинг
5-8 лажици шеќер
1 ванилин шеќер
750 мл. млеко + околу 200 мл. млеко за плазмата
околу 210 гр. плазма
100 гр. чоколадо
100 гр. путер
60 гр. шлаг + 80 мл. млеко или слатка павлака

Подготовка:

Во 500 мл. млеко додаде шеќер и ванилин шеќер, промешајте и ставете го на оган садот да соврие. Помешајте го пудингот со 250 мл. млеко да нема грутки и додадете во зовриеното млеко со шеќер. Варете додека пудингот не се згусне, а потоа тргнете го садот од шпоретот и додадете 100 гр. чоколадо. Убаво измешајте и оставете филот да се олади.

Изматете шлаг. Во изладениот фил додадете путер, матете со миксер, па полека додавајте го шлагот лажица по лажица матејќи постојано со миксерот.

Обложете калап 30×10 см со провидна фолија. Плазмата потопете ја во млекото и наредете ја во калапот.

Редете ред плазма, ред фил, ред плазма, ред фил и уште еден ред плазма. Покријте со фолијата и оставете да преноќи за да се зацврсти.

Добар апетит.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts