vesti24.mk
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Ова е новиот Lamborghini Countach

ECA

Конечно пристигна долгоочекуваниот суперавтомобил.

Новиот Countach ќе го носи името LP 800-4 што значи дека автомобилот ќе има 800 коњски сили и погон на сите 4 тркала.

Засега нема повеќе детали за новиот модел, но Supercar Blog пишува дека ќе биде базиран на моделот Sian и дека ќе има лесен хибриден погон со 6,5-литарски V12 мотор.

Новиот Countach ќе биде претставен во текот на август, а ќе бидат произведени само 112 примероци. Ќе се продава по цена од 3 милиони евра.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts