vesti24.mk
ЗАБАВА

Пет симптоми кои укажуваат дека имате недостаток од витамин Д

ECA

Земајќи го предвид фактот дека живееме во клима каде што бројот на сончеви денови е ограничен на периодот од мај до октомври, се поставува прашањето – како да се реши недостатокот на витамин Д, кој се јавува во текот на другите месеци од годината, или може бараме витамин Д во храната?

За разлика од другите, витаминот Д функционира како хормон и секоја клетка во човечкото тело има рецептор за тоа. Телото исто така го произведува од холестерол за време на изложеноста на нашата кожа на сончева светлина. Сепак, не треба да го игнорираме фактот дека прекумерното изложување на УВ зраци може да биде многу штетно за нашето здравје, особено за кожата, и дека при употреба на крем со заштитен фактор, телото не е во состојба да апсорбира витамин Д.

Затоа недостаток на овој важен витамин е многу чест – се проценува дека околу милијарда луѓе ширум светот имаат ниско ниво на витамин Д во крвта. Студија од 2011 година на Одделот за јавно здравје на Универзитетот Слипер Рок во Пенсилванија покажа дека дури 41,6% од возрасните во САД имаат недостаток на овој скапоцен витамин, чиј препорачан дневен внес (РДИ) е обично околу 400-800 IU.

Ако се прашувате дали ви недостасува и витамин Д, погледнете кои пет симптоми укажуваат на овој проблем:

Склони сте на настинки

Се чувствувате уморни

Болки во коските и грбот

Бавно заздравување на раните

Кршливост на коските

извор:курир.мк

Loading...

Related posts