vesti24.mk
ВЕСТИ

ПОВТОРНО ГОЛЕМА БРОЈКА НА НОВОЗАРАЗЕНИ- во изминатите 24 часа починаа и пет лица

ECA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2018 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на Ковид-19. Починати се пет лица, а оздравени 212 пациенти.

Во Скопје регистрирани 45 нови случаи, во Куманово-26, Дебар-9, Штип-10, Прилеп-12, Тетово-5, Струга-4, Велес-4, Битола-2, Охрид-2, Кавадарци-7, Гостивар-6, Гевгелија-3, Струмица-4, Крива Паланка-6, Кочани-2, Пробиштип-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 212 оздравени пациенти од: Скопје-35, Куманово-42, Штип-49, Прилеп-3, Тетово-10, Струга-2, Битола-4, Охрид-1, Гостивар-45, Струмица-2, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Пробиштип-6, Македонски Брод -3, Свети Николе-1, Кичево-2.

Починати се пет лица, пациентка од Скопје (61г), двајца пациенти од Дебар (43 и 86г), пациент од Кичево (62г) и пациент од Демир Хисар (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14 163,  бројката на оздравени пациенти е 10 933, на починати е 590, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2 640. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 5864, активни 854
• Куманово 1447, активни 356
• Дебар 252, активни 85
• Штип 1129, активни 175
• Прилеп 447, активни 101
• Тетово 1208, активни 175
• Струга 557, активни 61
• Велес 269, активни 30
• Битола 201, активни 39
• Охрид 333, активни 31
• Кавадарци 180, активни 78
• Гостивар 767, активни 230
• Гевгелија 45, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 63, активни 24
• Крива Паланка 45, активни 16
• Радовиш 41, активни 6
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 140, активни 27
• Пробиштип 80, активни 15
• Демир Хисар 60, активни 16
• Македонски Брод 70, активни 17
• Пехчево 18, активни 12
• Берово 51, активни 42
• Валандово 8, активни 1
• Виница 64, активни 36
• Делчево 49, активни 43 (11 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 17, активни 2
• Свети Николе 282, активни 58
• Кичево 269, активни 73
• Ресен 146, активни 0
• Неготино 45, активни 13 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2018 теста се преку: ИЈЗ-866 ЦЈЗ Скопје-12, Авицена-255,  Биотек-271, МАНУ -99, Жан Митрев (Филип Втори)-231, Систина со PCR метода -163, лабораторија Лаор –44, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-56, Инфективна клиника-4, ГАК-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 145.705 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 71 пациенти. На кислородна поддршка се 41, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, осум позитивни деца, две мајки и две деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се пет нови, а вкупно се хоспитализирани  39 пациенти. На респираторна машина се тројца пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 12, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 108, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 117
• Гази Баба – 102
• Аеродром – 105
• Карпош – 86
• Центар – 85
• Кисела Вода – 100
• Ѓорче Петров – 55
• Бутел – 65
• Шуто Оризари – 32
• Студеничани – 20
• Сарај – 26
• Арачиново – 16
• Илинден – 12
• Сопиште – 6
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 10
• Зелениково – 3
• Странец – 5
• Нераспределен – 4.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts