vesti24.mk
ЗАБАВА

Погледнете си го јазикот во огледало: Ако ги забележите овие промени, веднаш одете на доктор

ECA

Миењето на забите е важно за оралното здравје. Но луѓето често забораваат на јазикот. Промените на бојата на јазикот укажуваат дека нешто се случува во вашето тело.

Нормалната боја на јазикот е светло розова, а црвената боја алармира на процес на инфекција.

Доколку вашиот јазик има жолт слој на средината – вашето тело има проблеми со дигестивниот систем и црниот дроб.

Белата боја на јазикот ве потсетува да пиете повеќе вода.

Тенки пукнатини на јазикот се показател за габични инфекции кои најчесто се манифестираат и со потење, несоница и иритација.

Темни точки на виолетов јазик – големи се шансите дека имате застој на крвта и проблеми со вените. Отечени нозе, главоболка, болка во градите и кожа без сјај се честите недостатоци од кои страдаат овие луѓе.

Визуелниот метод на дијагноза не е 100% прецизен бидејќи деформациите кои се јавуваат на јазикот не секогаш се должат на инфекции или внатрешни процеси туку и на храна и бактерии.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts