vesti24.mk
ВЕСТИ

Пожар на Осоговските Планини, изгоре ловечката куќа во Пашаџиково

ECA

Голема материјална штета предизвикал пожарот што ноќеска избувнал во ловечката куќа во месноста Пашаџиково на падините на Осоговските Планини, при што целосно ја оштетил кровната конструкција, а се проширил и на горниот кат.

За пожарот во објектот, чиј сопственик е ЈП „Национални шуми“, била известена Територијалната противпожарна единица од Кочани која интервенирала со четири противпожарни возила и осум пожарникари.

-Целосно е изгорена кровната конструкција на објектот кој датира од 1934 година. Со оглед што се работи за стар објект, по кровот нема бетонска плоча, дрвени греди, поради што огнот се проширил и на катот. Поради намената и карактеристичното уредување, поголем дел од внатрешноста на куќата е од дрвен материјал, што придонесе за брзо ширење на пожарот. Морам да кажам дека пожарникарите работеа во исклучително тешки услови и по неколкучасовна интервенција огнот беше локализиран, истакна Благој Паунов, командир на ТППЕ – Кочани.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts