vesti24.mk
ЗАБАВА

Полицајка во Италија се грижи за своите 8 деца со КОВИД-19 и се во карантин повеќе од 1 месец

ECA

Речиси еден месец, 44-годишната италијанска полицајка Франческа Бруно беше принудена да ги чува своите осум деца дома, бидејќи сите имаат КОВИД-19. Тие се студенти и учат на далечина.

Најстариот син Лука има 18 години и ќе заврши средно училиште следната година, втората Андреа е 16, Лоренцо 14, Стефано 12, Самуел 11, Елизабет 10, Дејвид 8 и Бенедета 6 во градот Бриндизи, едно семејство е во карантин од 9 ноември, бидејќи сите еден по еден покажале позитивни тестови откако едно од децата се зарази.

„Успеавме да најдеме компјутери за секого, за некои тие ни помогнаа од училиште, други купивме или позајмивме. Проблемот е што кога осум деца се поврзуваат истовремено, интернет-врската не работи. Имаме само еден рутер дома и не трае “, рече мајката Франческа за весникот Република.

Строгите ограничувачки мерки во Италија се голем тест за семејството, бидејќи дома има 10 лица и никој не може да замине еден месец. За среќа, сепак, сите немаат симптоми на болеста. „Ни помагаат роднини и пријатели кои ни ги носат потребните намирници пред влезната врата. Ние трошиме 100 евра на храна на секои три дена. Се разбира, купуваме од економски супермаркети “, вели Франческа.

За Франческа и нејзиниот сопруг Фабрицио, 48 години, многу деца во семејството се резултат по нивен избор. Тие живеат во стан од 95 кв.м. „Кога сите сме заедно околу масата долга три метри, тоа е голема радост. Признавам дека е потребно многу трпеливост и дека има негативни денови, но со дијалог и соработка на сите, сите недоразбирања се надминуваат “.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts