vesti24.mk
ЗАБАВА

Послушајте ги овие совети и настинката ќе ја победите за само 24 часа

ECA

Кога ги чувствуваме првите симптоми на настинка како минуваат низ нашето тело, се надеваме дека ќе биде нешто краткотрајно и нема да нè ослабне целосно.

Настинките можат да бидат многу стресни затоа што се долготрајни и преовладува чувството на слабост во организмот. Но, откривме неколку начини да се ослободиме од настинките што е можно побрзо, па дури и за 24 часа.

Прочитајте за процесот што треба да го поминете во текот на целиот ден.

7:00 часот – топол туш

Може да биде многу тешко да станете од кревет толку рано ако не се чувствувате добро, но топол туш и пареа можат да ви помогнат да се чувствувате подобро. Ќе ги исчистите синусите за да го олесните дишењето и да ги релаксирате мускулите.

8:00 – две лажички сируп од бозел

Дури и ако немате домашен сок од бозел дома, секако можете да го купите на пазар. Бидејќи има антиинфламаторни агенси и е одличен засилувач на имунитетот, ова е одличен избор во борбата против настинките. Земете две лажички сируп од бозел до три пати на ден. Еднакво е ефикасно ако сте само изложени на некој што е болен.

9:00 – прескокнете ги житариците и појадувајте јајца

Наместо житарки и кафе за појадок, одлучете се за јајца и чај. Јајцата се топли, се чисти протеини и ги содржат сите потребни аминокиселини што му се потребни на вашето тело за да се бори против инфекцијата. Комбинирајте чај со лимон и мед со јајца, бидејќи тие дефинитивно ќе имаат подобар ефект врз вашето тело од кафето.

12:30 – додадете наут и семки од тиква во салатата

И леблебијата и семките од тиква се одличен извор на цинк – хранлива материја која се бори против инфекциите и ги намалува воспалителните процеси во организмот. Постојат студии кои покажуваат дека потрошувачката на цинк во првите 24 часа по чувството на настинка значително го намалува времетраењето и интензитетот на настинката. Можете исто така да го земете како додаток.

14:00 часот – наполнете го шишето со вода

Иако водата не ви паѓа на ум прво кога станува збор за справување со настинка, хидратацијата е клучна кога се борите против настинка. Дури и поради лесната телесна температура, можете многу лесно да дехидрирате, затоа бидете сигурни дека постојано пиете нешто, бидејќи течноста му помага на вашето тело да ги исфрли бактериите. За време на студ, пијте најмалку две чаши повеќе од вообичаено.

15:00 часот – прошетајте

Додека повеќе сакате да лежите цел ден, 20-минутната прошетка низ соседството може да ви ја зголеми енергијата и да ги ублажи симптомите на настинка. Пешачењето стимулира подлабоко дишење и ги затегнува дишните патишта кои ви се благодарни во тој момент. Можете исто така да направите лесен тренинг за да помогнете во извлекувањето на бактериите од вашето тело.

18:30 – јадете пилешка супа

Се сеќавате како нашите мајки дури и кога бевме деца секогаш принудуваа пилешка супа како најдобар лек против настинка? Тие сигурно биле во право затоа што таа навистина може да ги ублажи воспалителните процеси во организмот. Дури и ако немате шанса да јадете домашна супа на вашата мајка, и вашата, па дури и онаа од кесичка, потенцијално може да ви помогне.

21:00 часот – исчистете го носот и грлото

Нашите синуси и дишни патишта можат да станат запушени во текот на ноќта кога спиеме и инфекцијата ќе се интензивира, па не заборавајте да ги исчистите носот и грлото, идеално со солена вода што ќе ја гаргарате во устата и ќе ја исфрлите.

22:00 – спиење

Доволно спиење е еден од клучните елементи што не смеете да го заборавите. Додадете уште една перница така што главата да ви биде подигната и да не тече сè по синусите, и спијте минимум 7 часа.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts