vesti24.mk
ЗАБАВА

„Прсти да излижеш“: Направете си колач со јаболка и пудинг – без печење

ECA

За подготовка на овој колач ви се потребни состојки кои веќе ги имате дома. Не е потребно печење.

Ова е одличен десерт кој трае долго и може да се јаде на подолг период.

Потребно:

1 килограм јаболки

6 децилитри вода

150 грама шеќер

2 кесички пудинг од ванила

1 кесичка цимет

2 кутии бисквити

Шеќер во прав за поросување

Подготовка:

-Измијте ги, излупете ги и изрендајте ги јаболката

-Ставете ги да се варат во водата во која претходно сте го додале шеќерот

-Варете 5 до 10 минути. Разматете ги двете кесички пудинг со 12 лажици ладна вода.

-Додајте го изматениот пудинг и малку цимет, а потоа варете и мешајте додека смесата не се згусти.

-Во тепсија наредете ред бисквити, па ред фил од јаболка со пудинг.

-Декорирајте ја тортата со шлаг- пена.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts