vesti24.mk
ЗАБАВА

Родители, следете со внимание: Ова се симптомите на коронавирус кај малите деца

ECA

Дијареа, повраќање и грчеви во стомакот кај децата можат да бидат знак на инфекција со коронавирус, предупредуваат британските научници.

Истражувачки тим од Универзитетот Квинс во Белфаст проучувале деца и тврдат дека гореспоменатите симптоми треба да се додадат на списокот на вообичаени симптоми на коронавирус. Во моментов во Велика Британија, треска, кашлица и губење на мирис или вкус се официјално наведени како симптоми. Секој со кој било од овие симптоми треба да биде изолиран и тестиран за вирус.

Центрите за контрола и превенција на болести на САД веќе наведуваат гадење или повраќање и дијареја како можни симптоми на ковид-19, пишува Би-Би-Си.

Тимот тестирал примероци од крв од скоро 1.000 деца за да утврдат дали неодамна имале коронавирус. Резултатите објавени како драфт студија на веб-страницата medRxiv откриваат дека 68 од 992 деца имале антитела кон вирусот, што укажува на тоа дека во одреден момент биле заразени со вирусот САРС-КоВ-2. Половина од позитивните деца имале симптоми. Треската била најчестиот симптом, ја имале 21 од 68 деца кои биле позитивни на антитела на коронавирус.

Кашлицата била исто така честа, но помалку специфична, а децата кои имале негативен тест ја пријавиле исто како и позитивните. Гастроинтестиналниот симптом, како што се дијареја, повраќање и грчеви во стомакот, се појавиле кај 13 од 68 деца позитивни со антитела и се чини дека се значително поврзани со зараза со коронавирус. Губењето на мирис или вкус било поретко, пријавено од само шест деца со антитела. Ниту едно од децата во студијата не било сериозно болно, ниту имало потреба од хоспитализација.

„Знаеме дека, за среќа, повеќето деца кои ќе се заразат со коронавирусот нема да бидат сериозно болни, но сè уште не знаеме колку деца можат да го рашират“, изјави водечкиот истражувач на студијата, др. Том Вотерфилд.

Во студијата, со тестирање само на деца со треска, кашлица или промени на мирис или вкус може да се идентификуваат 26 од 34 или 76 проценти од симптоматските случаи. Со додавање на гастроинтестинални симптоми, може да се идентификуваат скоро сите (33 од 34 или 97 проценти) симптоматски случаи.

„Откривме дека дијарејата и повраќањето се симптоми пријавени од некои деца и мислам дека вреди да се размисли за нивно вклучување на списокот на познати симптоми“, рече др. Вотерфилд за Би-Би-Си.

Официјален претставник за здравство и социјална помош рече: „Експертската научна група сè уште работи на симптомите на ковид-19 со проширувањето на нашето разбирање за вирусот. Секој со силни симптоми на коронавирус во Англија, висока температура, континуирана кашлица или губење или промена на мирис или вкус треба да се тестира што е можно поскоро “.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts