vesti24.mk
ЗАБАВА ХОРОСКОП

СЕКОЈ ЗНАК ОД ЗОДИЈАКОТ ИМА СВОЈА ПЛАНЕТА: Еве како тоа влијае на вас

ECA

Според наталната карта, може да се открие каде е во моментов планетата владетел за секој хороскопски знак. Планетата владетел ја насочува личноста и укажува на која област од животот сте фокусирани

Овен – Марс

Со Овенот владее црвениот Марс кој е активен, привлечен, решителен, оној што ги започнува работите. Исто како и Овенот. Му требаат две години да го обиколи кругот на Зодијакот и да дојде на истото место. Ова се фазите на обновување на енергијата и потоа повторно започнува нова фаза. Овенот посилно реагира на транзитите на Марс.

Бик – Венера

Собирање, градење, оплодување, но се приземјено, тоа е суштината на земјината Венера што владее со Бикот. Тој е склон кон хедонизам и ужива во нешто опипливо. Циклусот на Венера е сличен на Сонцето и трае една година, а потоа започнува одново. Биковите имаат смисла за убавина, и особено за земните задоволства.

Близнаци – Меркур

Планета која има топла и студена страна и има двојна природа, понекогаш се движи напред, а честопати наназад, односно нејзиното ретроградно движење е почесто отколку кај другите. Сето ова совршено ја покажува сликата на Близнаците, главниот комуникатор на Зодијакот. Кога Меркур ќе тргне ретроградно, постои нервоза во душата на секој Близнак и нивната приказна нема крај, и нема смисла. Кога Меркур се движи директно, тие се „ставаат во ред“.

Рак – Месечина

Месечината е во еден знак два до три дена и брзо ја менува својата позиција, што совршено ја отсликува нестабилноста на душата на ракот и склоноста да лута, но и да го истражува минатото. Тоа се луѓето со најдобра меморија затоа што Месечината означува и се што е зад нас. Раковите се исто така најподложни на промени на Месечината. Кога ќе завршат деновите на младата месечина, тие ги свртуваат работите и донесуваат одлуки, иако тие одлуки можат да бидат од денес за утре, исто како и природата на Месечината. Кога се денови на полната месечина, тогаш тие се склони на пиење.

Лав – Сонце

Со знакот Лав управува Сонцето. Јасност, принципи, мажественост, достоинство, потреба за владеење и доминација, кралски пристап. Многу народи го обожавале Сонцето, па затоа Лавовите честопати се чувствуваат како главни. Тие се најчувствителни на затемнување на Сонцето затоа што тогаш нивниот владетел е без сјај и тие се како без живот.

Девица – Меркур

Свртете, засадете, заземјувајте, разрботете се до детали – Ова е природата на земјиниот Меркур што владее со вредната Девица. Негов недостаток е што тој се губи во ситници. Тие честопати гледаат на неважни работи. Неговиот циклус е ист како оној опишан кај Близнаците, но оваа природа е поприземна и конкретна.

Вага – Венера

Венера има заводлива природа што ве вовлекува во врска полна со љубов и внимание. Сè се совпаѓа со природата на Вагата, знак кој секогаш ја бара својата подобра половина и е подготвен да стори сé за љубовта. Ако Венера е во транзит, Вагите ќе страдаат, а кога истата планета ќе тргне на подобро, ќе им падне каменот од срце. Љубовта често ги диктира сите други области од нивниот живот, па текот на Венера е исклучително важен за нив.

Шкорпија – Плутон

Плутон е уништувачка планета која управува со далечни и длабоки интуитивни сознанија што само некои ги разбираат. Ја опишува природата на Шкорпијата која го гледа она што другите не го гледаат и е подготвена да дејствува ладнокрвно до крајност и да ги промени работите од корен. Циклусот на Плутон трае околу 150 години, така што станува збор за промени што го менуваат составот. Околу 15 години во еден знак, суптилно ги погодува сите луѓе со својот транзит, а плутонските типови најчесто се од длабочините, скриени и преку нивната интуиција.

Стрелец – Јупитер

Јупитер е топол, добродушен, толерантен, знае да ужива, но обично со мерка. Такви се Стрелците – отворени, фер, пристапни. Јупитер има циклус од 12 години, така што секоја година го менува знакот. Стрелците се предмет на нејзиниот транзит кој обично дејствува последователно затоа што му треба малку време да се изрази и да оживее.

арец – Сатурн

Бавен, специјален, малку студен, но убав со своите прстени. Ова е планета на мудроста и одличен учител. Не е лесно да се борите со него затоа што тој секогаш бара напор, одрекување, воздржаност и непопустливост. Таква е природата на Јарецот, најиздржливиот знак од Зодијакот. Без овие луѓе, светот би изгледал тривијално. Неговиот циклус од 29,5 години укажува на животни созревања, така што едно лице обично поминува низ два до три циклуса на Сатурн низ животот. Јарците особено ги чувствуваат неговите транзити, но и сите други, особено на важни места. Без него, нема растење, но на крајот, тој гради и формира карактер и го прави светот подобар и поквалитетен.

Водолија – Уран

Секогаш посебен, различен од другите, изненадувачки. Такви се и водолиите и тие го чувствуваат секој предизвикувачки транзит на Уран повеќе од другите, обично преку некој ненадеен настан по кој сè ќе се реши. На секои седум години, Уран го менува својот знак, па затоа одбележува генерации. Но, повеќето Водолии и индивидуално, како личности, ја имаат неговата блиц интуиција.

Риби – Нептун

Нептун е планета полна со магла, но исклучително убава и привлечна. Може да заведе и да не воведе во лавиринтот на илузии и имагинација, за подоцна да се изгубиме и да не знаеме како да излеземе. Идеален владетел на Рибите. Тој е бавен, останува во еден знак со години, а неговиот транзит се чувствува на потсвесно ниво. Во предизвикувачки аспекти, делува на психата, создава стапици, нереални проценки или ја нагласува склоноста кон дрога, лаги, измама. Затоа е важно да се развие чувство за реалност и факти.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts