vesti24.mk
ЗАБАВА

Сигурно ги имате сите состојки! За прекрасен пијалок, направете ликер од кафе (РЕЦЕПТ)

ECA

екој сака добар ликер!

Овој пат ви предлагаме интересен ликер за кафе.

Нејзината најголема предност е што веќе ги имате сите потребни состојки во куќата, а ви требаат само десет минути за да ги подготвите.

Состојки:
150 гр кафе
150 мл вода
300 гр шеќер
600 мл врела вода
150 мл домашна ракија или вотка
1 лажица цимет

Подготовка:
Истурете 150 мл вода во тавата и оставете да врие 4-5 минути за да формира сируп.
Истурете мелено кафе (обично или еспресо) со врела вода, оставете неколку минути и потоа добро исцедете го преку двојна газа или филтер за кафе.
Измешајте го исцеденото кафе, шеќерен сируп, ракија и цимет и оставете го да врие 1-2 минути.

Извор: ПОПАРА

извор:курир.мк

Loading...

Related posts