vesti24.mk
ЗАБАВА

„Сони плејстејшн 5“ освои две третини од светскиот пазар

ECA

Компанијата за анализа на пазарот, „Гејмингсмарт“ во својот извештај објави дека на крајот на декември, скоро две третини од пазарот ѝ припаѓаат на конзолата „Сони плејстејшн 5“.

„Сони панасоник“, инаку, продале 4,48 милиони примероци од конзолата, наспроти 2,4-те милиони – од серијата Икс на „Икс-бокс“. Во скоро сите анализирани 167 земји, „Сони“ го надминал „Мајкрософт“ (поточно, во 155 земји).

Сепак, „Мајкрософт“ го освои пазарот во САД и Кина. Во Америка односот е 50,18 насто спрема 49,82 насто, а во Кина – 62,27 отсто наспроти 37,73 отсто.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts