vesti24.mk
ЗАБАВА

Со овие витамини НЕ СМЕЕТЕ да претерувате

ECA

Консумацијата на витамини во количина поголема од препорачаната од страна на вашиот доктор може да предизвика заболување од рак, пишуваат странските експертски медиуми.

Истражувањето е направено со витаминот Е, бета-каротен и фолна киселина.

„Не сме сигурни зошто се случува тоа, но студиите покажуваат дека луѓето кои користат витамини во поголеми количини имаат поголеми шанси да добијат рак. Всушност тие луѓе во себе имале повеќе честички рак отколку витамини…“, рекол англискиот доктор Бејерс кој ја изврши оваа студија.

Тој препорачува дека е најдобро луѓето здраво да се хранат, бидејќи за тоа нема замена ниту во еден витамин.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts