vesti24.mk
ЗАБАВА

Трик кој може да ви го спаси животот – исечете лимон и ставете го во вашата спална соба во текот на ноќта…

ECA

За време на алергии, овој трик навистина може да ви го спаси животот. Сите знаеме дека лимонот е одличен извор на хранливи состојки и витамини.

Но, ова овошје делува и неверојатно освежувачки и му помага на нашето тело да се избори со вирусите и болестите.

Меѓутоа, многумина не ги знаат сите корисни својства кои што ова овошје му ги носи на нашиот организам.

Мирисот на лимонот делува неверојатно освежувачки, а поради тоа што во последниве неколку години владее неверојатна концентрација на алергени во воздухот, луѓето кои што патат од алергија навечер најмногу страдаат.

Исечете лимон на четвртина и оставете го покрај вашиот кревет.

Неговиот мирис ќе го одзатне вашиот затнат нос, ќе ги отстрани вирусите и бактериите од воздухот и ќе го олесни вашето дишење.

Други предности на лимонот:
– Корисен е при лечење на кожата, пегите, лузните и акните. Само исечете лимон и истријте ги вашите проблематични места на кожата.

– Лимонот ќе ја омекне вашата тврда кожа на лактите, стапалата и колената.

– Ги избелува ноктите, забите и го освежува здивот.

– Лимонада на празен стомак, секое утро, го забрзува метаболизмот, варењето на храната и помага при реума.

– Лимонадата природно ја прочистува крвта.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts