vesti24.mk
ЗАБАВА

Три природни, здрави и вкусни напитоци за слабеење

ECA

Напиток од манго

Состојки:

1/4 шолја манго коцки

1/4 шолја зрело манго

1/2 шолја сок од манго

1/4 шолја безмастен јогурт од ванила

1 лажица свежо цеден сок од лимета

1 лажица шеќер (или друг засладувач)

6 коцки мраз

Напитокот има 298 kcal, 5гр протеин, 55гр јаглехидрати, 5гр влакна, 47гр шеќер, 9гр масти, 1,5гр заситени масти, 54мг натриум.

Напиток од банана и путер од кикиритки

Состојки:

1/2 шолја безмастно млеко

1/2 шолја бестмасен јогурт

2 лажици путер од кикиритки

1/4 зрела банана

1 лажица мед

4 коцки мраз

Напитокот содржи 366 kcal, 18гр протеин, 40гр јаглехидрати, 3гр влакна, 32гр шеќер, 16,5гр масти, 3,5гр заситени масти и 151мг натриум.

Напиток од ванила и боровница

Состојки:

1 шолја соино млеко

170мл јогурт од ванила

1 шолја свежи боровинки

неколку коцки мраз

1 лажица масло од ленено семе

Напитокот содржи 443 калории, 18гр протеин, 63гр јаглехидрати, 4гр влакна, 57гр шеќер, 14,5гр масти, 1,5гр заситени масти, 221мг натриум.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts