vesti24.mk
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Универзитет од Вашингтон проценува дека во Македонија до јули месец од коронавирус ќе починат околу 5.740 лица

ECA

Универзитетот од Вашингтон „The Institute for Health“ објавува дека во Република Македонија до месец јули како последица од Ковид-19 животот ќе загубат околу 5.740 лица.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 126.938, бројката на оздравени пациенти е 104.356, на починати е 3.675, а бројот на активни случаи изнесува 18.907.

Инаку, изминатата година овој период министерот за здравство Венко Филипче тврдеше дека ќе има 2000 заболени во тек на цела пандемија, за заклуно со денешниот ден да броиме 3.675 починати лица.

Целата проценка и проекцијана „The Institute for Health“ можете да ја погледнете ТУКА

извор:курир.мк

Loading...

Related posts