vesti24.mk
ЗАБАВА

Учење англиски со карти со ликовите на Трамп и Бајден

ECA

Едно училиште по англиски јазик во Јапонија дојде до необична идеја – учениците да се запознаат со јазикот преку актуелностите околу претстојните претседателски избори во САД.

Имено, децата добија задача да играат карти со ликовите, но и коментари на и за Доналд Трамп и Џо Бајден. Притоа, во училиштето во градот Нигата се читаат и дијалозите што Трамп и Бајден ги имаа за време на изборната кампања.

– Вака тие можат, преправајќи се дека се самите политичари, да научат како им ги пренесуваат своите пораки на гласачите. Сакам моите студенти да можат да го искажат своето мислење на англиски јазик, вели Сатоши Ватанабе – директор на школото.

На картите ги има и слоганот на Трамп – „Да ја зачуваме Америка голема“, како и оној на Бајден – „Светот изгради ѕид околу нас“. А пак, наставниците им ја објаснуваат на учениците смислата и позадината на тие коментари.

Како „џокери“ (дворски шутови), во „шпилот“ се јавуваат лицата на Владимир Путин и Си Џинпинг – претседателите на Русија и Кина.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts