vesti24.mk
ВЕСТИ

Филипче: Кај децата во градинка не се препорачува носење на маска

ECA

Министерот за здравство Венко Филипче во емисијата „10 МИНУТИ“ на ТВ21 истакна дека кај децата кои се во градинка не се препорачува носење на заштитна маска.

Денеска министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес-конференција со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска го презентираше протокол за активности во установите за згрижување и воспитување деца, донесен од Комисијата за заразни болести, а со кој се овозможува реализација на процесот под посебни мерки за превенција од ширење на коронавирусот во градинките кои треба да се отворат идната недела.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts