7 C
Skopje, MK
Friday, November 24, 2017

admin

6229 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ
Александра Пријовиќ важи за една од најголемите ѕвезди на нашата естрада, а кога ќе видите како се појави на концертот на својот колега, ќе останете без здив. Имено, младата Прија одлучи да ги истакне своите атрибути и тоа во црвен фустан, на радост на многу припадници на посилниот пол. Александра овој...
Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнувањето на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Јевгениј Комаровски, познатиот лекар и автор на многу книги за деца. Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на многу книги за нега на...
Богатството на еден од основачите на Мајкрософт, Бил Гејтс, е проценето на 89 милијарди американски долари, што го прави еден од најбогатите луѓе на светот. Доколку би трошел милион долари дневно, на Гејтс би му биле потребни 245 години за да го потроши и последниот долар. Tој на секоја...
Големата државна ПР-машинерија на претходната влада се надградува и проширува. Бројот на лицата што работат односи со јавност и комуникации во министерствата и Владата е зголемен за најмалку 18 лица од лани, покажуваат бројките до кои дојде истражувањето на „Макфакс“. Во Владата и министерствата во моментот најмалку 120 луѓе работат...
Седумдесет и четири годишната Д.И. од Пробиштип е жената која го загуби животот во вчерашната сообраќајна несреќа која околу 8:40 се случила на патот Кратово-Пробиштип, кај местото викано Бигорска чешма, кратовско. Во несреќата повредени се пет лица, двајца возачи и тројца сопатници. Како што вчера објавивме до несреќата дошло при судир...
Само 0,4 проценти од буџетот за 2018 година се одвоени за заштита на животната средина, што е најниско ниво досега, забележуваат од Коалицијата О2 за чист воздух. - Во најголемиот буџет досега, каде со значителна сума учествуваат даноците поврзани со животна средина и зголемената акциза на нафта, ние имаме најнизок...
Претставник на владејачката партија на Зимбабве изјави дека никогаш не било во план кривично гонење на досегашниот претседател Роберт Мугабе. Според пратеникот Лавмор Матуке, Мугабе и неговото семејство биле безбедни, а неговиот статус на херој не е под никаков ризик. Мугабе и неговата сопруга Грејс и натаму се наоѓаат во главниот...
Од викендов започнува забраната за движење моторни возила на патот до Средно Водно. Забраната ќе важи во еден правец, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно. - Забраната ќе важи за време на викенди, сабота и недела, и за време на...
Марија Шерифовиќ во последното емитување на Емисијата „Ѕвездите на Гранд“  во саботата почна да вика и да се дере на цел глас. Таа била бесна поради тоа што останатите членови од жирито дале гладови на кандидат кој не бил квалитетен, но затоа Снежана Џуришиќ и даде шанса, а Марија почна...
Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Македонски Брод – Прилеп и Неготино – Демир Капија, соопшти изутринава Дисперечскиот систем на ЈП „Македонија пат“. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по местимично влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските...
Сценаристот на „Паркот Јура: Пропаднато кралство“, Колин Тревороу на Твитер објави куса снимка од новото продолжение на филмот „Паркот Јура“, чија премиера е закажана за 22 јуни 2018 година. Тоа е прва објавена снимка од филмот, на која глумецот Крис Прат игра со мало диносаурусче. - Очигледно, кога немате вистински диносауруси, ангажирате...
Лари Насар, лекарот на женската гимнастичарска олимписка екипа на САД,  кој се товари за 105 случаи за сексуално злоставување на жени и девојки, по повеќемесечно демантирање и молчење, се изјасни за виновен во судот во Мичиген, тврдејќи дека се кае за стореното. Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата...
Паркингот на територијата на Општина Центар може да поскапи за 50 проценти. Ова го најави градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ кој на денешниот брифинг со новинарите посочи дека ова е  една од краткорочните мерки што се предвидуваат за да се намали загадениот воздух во градот. Мерката ќе трае шест...