Дома автори мислења од Ivana

Ivana

41 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ
Некој човек отишол во продавница да си купи леб. - Колку е црниот леб? - 50 денари. - Многу, бе! Како може да е толку скап? - Сега ќе ви објаснам: првите десет денари одат кај премиерот. Вторите десет денари одат кај претседателот. Третите 10 денари одат кај министерот за економија. Четвртите 10 денари одат кај...
Билет од познатиот брод „Титаник“ се продава за 25.000 фунти и брошура од 8.000 фунти, пишуваат светските меидуми. Ноќта меѓу 14 и 15 април 1912 година, најлуксузниот брод во тоа време го погодил ледениот брег, при што загинале 1522 лица. Преживеани по инцидентот се 705 луѓе. Повеќе од еден век подоцна,...
Маж од Неготино со иницијали Д.С. споделувал фотографии од девојка на социјалната мрежа Фејсбук и пишувал закани по нејзиниот живот. Како што информира полицијата, тој бил на издржување мерка задолжително психијатриско лекување во ЈЗУ„Психијатриска болница“-Скопје, поради убиство што го извршил пред пет години. На неговиот профил на социјална мрежа објавувал фотографии...
Популарната пејачка Наташа Беквалац била претепана од нејзиниот сопруг Лука Лазуковиќ, пренесуваат српските медиуми. Беквалац била итно пренесена во Ургентниот центар во Белград, каде што и била пружена медицинска помош. Парот се венчаше кон средината на септември минатата година во Ивица, а на 28 февруари годинава пејачката ја роди ќерката Катја.
Полицијата информира дека вчера околу 11:05 часот скопјанец со иницијали Ј.С (55) се фрлил од вториот спрат. Случајот го пријавила неговата сопруга Б.Н. Педесет и петгодишниот маж итно бил префрлен на КАРИЛ, кадешто лекарите се грижат за неговата здравствена состојба. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
На видеото кое го објави Телевизијата 21 се гледа како напаѓачот физички ја поттурнува продавачката и потоа пука во неа. Како што информира полицијата вработената во маркетот со иницијали Г.А. вчера била повредена со огнено оружје од возрасно машко лице. Инцидентот бил пријавен во полиција во 14:38 часот од страна на...
Популарната пејачка Рита Ора речиси постојано ги привлекува медиумите по нејзиниот разголен стил, но овој пат се случи спротивното. Таа обично избира провокативни и разголени фустани, а овојпат се обложи на елегантен, чист и многу стилски фустан, во зелено. На црвениот тепих на доделувањето на музичките награди „ECHO“ во Берлин, Рита...
Ако сте забележале дека додека поминувате во близина на цвеќарите се чувствувате некако поинаку и поубаво, немојте да мислите дека е случајно. Неодамна едно истражување го откри можеби наједноставниот начин како да го подобрите расположението, посадете цвеќе во вашиот дом. Докажано е дека цвеќињата кај луѓето потсетуваат на чувство на среќа...
Девојчиња она возраст од 14 години, брутално тепаа нивна соученичка во дворот на основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино. Видото ја потресе македонската јавност, а реагираа сите надлежни во врска со овој случај, почнувајќи од директорот на училиштето, потоа министерката за образование Рената Дескоска, детската амбасада Меѓаши, но и...
На денешен ден, за време на првото патување, најпознатиот брод „Титаник“ удрил во санта мраз во Северниот Атлантик пред полноќ на 14. април 1912 и потонал два часа и четириесет минути подоцна. Тоа бил голем шок за јавноста, особено што потонувањето завршило со огромни загуби. Од вкупно 2 223 луѓе...
Некои истражувачи сè уште го бараат коренот на така наречениот црн петок или петок 13. Има повеќе верувања за потеклото на суеверието за петок 13: - Ева во рајот го измамила Адам со јаболкото токму во петок. - На тајната вечера присуствувале 13 луѓе — Исус и 12-те апостоли. И до...
Сопругот на една жена бил во затвор.Таа отишла да го посети, зборувале и времето за посета завршило, мажот го прибрале в ќелија, а жената отишла кај директорот на затворот. Го замолила директорот дали ќе може нејзиниот маж да добие полесесна работа. Директорот беше зачуден и одговори дека нејзиниот сопруг ја има...
Попладнево се случи нова сообраќајна несреќа во која автомобил удри во моторџија. Несреќата се случила на булеварот „Борис Трајковски“ во Пинтија, а сообраќајот привремено е отежнат на тој дел. Очевидци на несреќата велат дека ударот бил силен и страшен, но не знаат дали има повредени лица. Полицијата за медиумите ја потврди...