Дачиќ: Србија згреши што ја призна Македонија под уставното име

626
epa05864392 The leader of the Socialist Party of Serbia Ivica Dacic (coalition partner of Serbian Progressive Party) speaks during a campaign rally of Serbian Progressive Party candidate for the Serbian presidency, Aleksandar Vucic in Nis, southern Serbia, 22 March 2017. Aleksandar Vucic held a pre-election rally in front of about 8,000 supporters in Nis. Presidential election is scheduled to take place on 02 April 2017. EPA/Djordje Savic
1

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ по вчерашната средба во Атина со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас изјави дека смета оти неговата земја направила грешка пред 20 години кога ја признала Македонија под уставното име. Според него, тоа не било коректно кон Грција. Тој посочил и дека Скопје секогаш имало негативен став кон прашањето за Косово и Метохија.

„Тие ја признаа независноста на Косово и гласаа за прием на Косово во УНЕСКО“, изјавил Дачиќ.

Тој и во јануари, годинава изјави дека Србија погрешила што ја признала Македонија под уставното име, затоа што подоцна Македонија го признала Косово.

извор:слободнаевропа