Детали за несреќата во Албанија кога млад тетовчанец се обиде да спаси две девојки, морето ги зеде тројцата

Во летувалиштето Валона на југот од Албанија вчера се удавија три лица, меѓу кои според непотвредните  информации и 24-годишниот Бенјамин Ферати кои живеел и работел во Босна, а бил по потекло од Макеоднија.

Benjamin Ferati është 24-vjeçari nga Tetova e Maqedonisë i cili shkoi menjëherë në ndihmë motrave që po mbyteshin në…

Posted by Gazeta Koha Jone on Saturday, July 15, 2017

Ова момче било на одмор во ова познато летувалиште, а загина во обид да им помогне на две девојки кои се давеле во морето.

Според инфорамциите на албанските портали, Ферати скокнал во вода кога ги видел двете девојки, Мануела Марај (27) од Валон и Ксона Цани (25) од Тирана како се борат да не потонат.

Храброто момче запливало кон нив, но поради големите бранови се удавило, а животот го загубиле и девојките кои тој се обидел да им помогне.

Несреќното момче по потекло е од Тетово, а во Сребреник, БиХ се отселил пред 10 години, каде работел во семејниот ресторан за брза храна.

Bog uvijek bira samo najbolje 😭 da ti dragi Allah podari lijepi Džennet legendo 😭#BenjaminFerati

Posted by Grad Srebrenik on Saturday, July 15, 2017

Семејството на настраданото момче отпатува во Албанија за да го идентификува и преземе телото.

извор:сител

 

 

 

Loading...