Хамес го продолжи договорот со Реал, па замина во Баерн

150

Хамес Родригес го продолжи договорот со Реал Мадрид пред да замине на двегодишен заем во Баерн од Минхен.

„Баварците“ имаат опција да го откупат на крајот од заемот за 35 милиони евра, но ако се премислат, Реал би имал проблеми да бара од друг клуб толкав износ бидејќи Колумбиецот би имал само уште една година од договорот.
Поради тоа, Реал ја продолжи соработката со Родригес до јуни 2021 година, по што го испрати во Баерн.
Родригес има 27 години, пред Реал блескаше во дресовите на Монако и на Порто, а постигна 22 гола во текот на трите сезони на „Сантијаго Бернабеу“.

 

Loading...