Хорор викенд во Албанија – Македонци ограбени на автопат

Пеколна ноќ за тројца македонски туристи во Албанија.

Враќајќи се од викенд од Тирана, брат, сестра и нивниот чичко од Прилеп биле ограбени на автопат, 10-ина километри пред граничниот премин блато, кај Дебар.

Според информации на семејството, кое се јави во канал пет, вооружениот грабеж се случил синоќа околу полноќ.

Петмина вооружени лица со возило им го попречиле патот, го опколиле нивниот автомобил марка лада и им се заканиле дека ќе ги убијат, ако не им ги дадат парите.

Не е познато колкава сума им одзеле арамиите, но се претпоставува дека се работи за неколку стотици евра.

Ограбените Македонци случајот го пријавиле во полиција и веќе 10-ина часа се наоѓаат на албанската граница, каде што даваат изјава за грабежот.

Од македонското МВР се запознаени со случајот и се во постојан контакт со колегите од Албанија.

извор:канал5

Loading...