За вистинско освежување: „Замрзната“ торта

СОСТОЈКИ: За подлога: 300 г мелен кекс 2 лажици какао 4 лажици шеќер 6 лажици кисела павлака За бел фил: 200 г бело чоколадо 200 мл слатка павлака 1 ванилин-шеќер За кафен фил: 200 г...

Стар, вкусен рецепт: Куглоф со вишни

Состојки: - 3 јајца - 9 лажици брашно - 9 лажици шеќер - 9 лажици масло - 9 лажици млеко - 1/2 прашок за печиво - 2 ванилин шеќер - кора од...

Како да изберете сочна лубеница?

Не дозволувајте да ве излажат продавачите, пред ги извадите парите од паричникот, обрнете внимание на квалитетот на бостанот. Во изборот многу ќе ви помогнат...

Необично вкусен рецепт: Пржени варени јајца

Колку и да изгледа необично и чудно, сепак овој начин на приготвување јајца се покажа како ефективен. Состојки: јајца (по потреба), масло за готвење, сол, црн пипер, малку црвена...

Летна карамел торта Шехерезада

Подготвени за десерт? Направете брза и лесна торта со бисквити, шлаг и пудинг, со збогатен вкус на карамел. Состојки 850 мл. млеко 9 лажици шеќер + за...

Вкусен и здрав десерт за топлите денови

Малината е исклучително богатa со моќни антиоксиданси кои имаат анти-воспалителни дејства, го спречуваат дејството на штетните микроби и ги штитат клетките на телото. Малината...

Неговото Височество во кујната, Шафранот

Јадење без зачин е како мода без стил. Од многуте зачини кои секоја домаќинка би требало да ги има во својата кујна,  го издвојуваме...

Од состојки во кујната: Едноставна банана сплит торта

Состојки За бисквит: 7 белки 7 лажици шеќер 2 лажици какао 10 лажици мелени ореви (лешници, лебни трошки) 3 лажици брашно 1 кесичка прашок за пециво Фил: 7 жолчки 700 мл млеко 2 кесички пудинг...

Ќофтиња од пилешко и спанаќ

Ќофтињата се многу декоративни, па може да ги послужите во вид на канапеи во посебни пригоди. За 4 лица Варење: 120 мин. Приготвување: 10 мин. Печење: 30 мин. Состојки: 500...

Хронорецепт: Краставици полнети со туна

Наместо туна, на краставиците може да сервираме паштета од варено пилешко месо. За 4 лица Приготвување: 30 мин. Состојки: 2 свежи краставици 360 г туна сол црн пипер 1 китка млад кромид 1...

СЕ ТОПИ ВО УСТА: Компир на бугарски начин

Нешто ново и вкусно, а и какво може да биде кога е компир во прашање. Оваа намирница е најпопуларна и никогаш не излегува од...

Кашлате од цигарите? – оваа смеса ќе ви помогне

Ако сте страсен пушач и не може да ги оставите цигарите иако се штетна и лоша навика, а многу кашлате, тогаш ова е решението...

Одлична за топлите летни денови: За само 15 минути подгответе ладна салата

Состојки: 300 гр тестенини по избор 3 јајца 200 гр пилешки гради или шунка 3 кисели краставички 100 гр мајонез 200 гр павлака 100 гр фета сирење 100 – 200 гр сирење (можете...

НАЈНОВИ