Кашлате од цигарите? – оваа смеса ќе ви помогне

Ако сте страсен пушач и не може да ги оставите цигарите иако се штетна и лоша навика, а многу кашлате, тогаш ова е решението...

Одлична за топлите летни денови: За само 15 минути подгответе ладна салата

Состојки: 300 гр тестенини по избор 3 јајца 200 гр пилешки гради или шунка 3 кисели краставички 100 гр мајонез 200 гр павлака 100 гр фета сирење 100 – 200 гр сирење (можете...

Супер брзи и вкусни закуски

Штотуку ви се најавија пријателите дека ќе поминат на мезе, а вас веќе ве фати паника? Ние имаме неколку одлични решенија за вашата трпеза...

Пригответе сами здрава мачканица: Хумус

Состојки: 250 г свежа леблебија 2 – 3 лажици таан 1 лимон 3 – 4 чешниња лук 5 супени лажици маслиново масло сол по вкус Приготвување: Потопете ја леблебијата во вода преку...

РУЧЕК ЗА САМО 20 МИНУТИ: Печени тиквички во рерна

Состојки: 3 тиквици (малку поголеми) 2 лажици маслиново масло 3 млад кромид босилек 150 гр изрендано сирење (ајдемер) 2 јајца 100 мл павлака за готвење 2 чешниња лук малку мускантно оревче сол, бибер по желба...

Вкусен десерт кој може да се јаде за време на диета

Скоро во секоја диета е забрането да јадете слатки… Но, што ќе се случи ако најдете некој здрав чоколаден десерт? Дали би требало да го...

Вкусна чорба со павлака и фета-сирење

Состојки: 3 лажици кајмак 1 главица црвен кромид 1 помал корен целер 2 зелени пиперки 6 дл вода 6 дл млеко 1 дл...

Крем „парфе“ со лешници

Состојки: 60 г слатка павлака 30 г лешници 20 г шеќер жолчка ванилин шеќер ванила Приготвување: 1. Слатката павлака се меша додека не се зацврсти. 2. На пареа...

Превкусно: Овошно тирамису

Состојки: 3 големи кутии пишкоти 500 гр маскарпоне сирење 4 јајца 200 гр шеќер во прав 1 лажица густин 2 ванилин шеќер 300...

Сосот – крал во вашата кујна

Сосовите се течни или полутечни јадења што се послужуваат само како додаток. Се подготвуваат за да го надополнат мирисот и вкусот на храната, да...

Имате вчерашен леб во кујна – не го фрлајте, употребете го!

Една векна леб треба да се изеде во просек за еден ден. За да се одржи свежината на лебот што подолго, чувајте го на...

Што да јадете пред спиење?

Дневниот распоред ви е натрупан со обврски. Колку време имате за квалитетен сон? На телото му е потребна соодветна регенерација после дневното исцрпување. Со...

Имате вчерашен леб во кујна – не го фрлајте, употребете го!

Една векна леб треба да се изеде во просек за еден ден. За да се одржи свежината на лебот што подолго, чувајте го на...

НАЈНОВИ