7 C
Skopje, MK
Friday, November 24, 2017

ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук Месинџер стана уште подобар: Новата опција ги израдува сите корисници

Корисниците на Месинџер месечно испраќаат по 17 милијарди фотографии преку овој сервис. Фејсбук Месинџер доби поддршка за испраќање на фотографии во 4К резолуција. Резолуцијата која...

Фејсбук ја укинува опцијата која сите ги нервираше

Конечно веќе никој нема да може да ве кани да играте Candy Crush, Framville или некоја друга игра. Социјалната мрежа Фејсбук одлучи во наредниот период...

Оставате вклучено Wi-Fi на телефонот и преку ноќта? Еве зашто треба веднаш да го...

Кога се во прашање паметните телефони, на Интернет можете да пронајдете голем број на совети кои можат да ви бидат од голема помош. Меѓутоа, корисниците...

(Галерија + Видео) Лудило изглед-екстра џип за само 6.500 евра

Основната верзија на автомобилот ќе изнесува 589 000 рубли или 6 500 евра, а најскапата верзија – 723 000 рубли (8 300 евра), објавија...

Каде не смеете да го поставите Wi-Fi рутерот?

Океј, на сите ни е јасно дека Wi-Fi рутерот најдобро работи на „отворен” простор, односно таму каде нема препреки Сепак, кога бирате место за...

Фејсбук додаде ново копче

Фејсбук им овозможи на корисниците нов начин да помогнат при големи катастрофи со пуштање на копче за донација. Компанијата презентираше центар за брз одговор при...

Се прашувате колку километри може да поминете со празен резервоар – одговорот ќе ве...

Нема ништо полошо од незивесноста при возење автомобил со празен резервоар. Кога ќе се најдете во таква ситуација, низ глава ви поминуваат многу прашања,...

„Фејсбук“ повторно со новитет: Вашите статуси повеќе нема да бидат исти

Популарната социјална мрежа со најновата промена се обидува да ги поттикне корисниците во статусите да користат само текст. Тестирањето на оваа нова опција веќе...

Редовно користите Вибер, но овие трикови сигурно не сте ги знаеле!

Вибер е апликација која одамна ја освои љубовта на клиентите, но не се сите запознаени со нејзините функции. Ако сте заинтересирани како да ја подобрите...

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ: На Фејсбук кружи нови опасна игра во која жртви се деца

Загрижувачка игра насловена „Предизвик 48 часа“ кружи на социјалната мрежа Фејсбук и ги наведува децата да бегаат од дома и да исчезнат на период...

Сите што се на Wifi конекција се во опасност

Неодамна започнаа да кружат информации дека протоколот за шифрирање на WPA2, што го штити вашиот безжичен рутер и поврзаните уреди, бил пробиен од хакерите. Ова...

Дајмлер повлекува повеќе од милион возила поради воздушните перничиња

Германски Дајмлер, кој ги произведува автомобилите Мерцедес-Бенц, повлекува повеќе од еден милион возила од целиот свет поради грешка во поврзување, која може да доведе...

Швеѓаните смислиле начин како бесплатно да го згреете домот

Некои се греат на дрва, некои на плин, а некои на компјутери. Различни се начините на кои се грееме за време на студените месеци, но...

НАЈНОВИ